м. Львів, пл. Катедральна 2

10 фактів про фонтани на Площі Ринок у Львові

10 фактів про фонтани на Площі Ринок у Львові

Фонтани на Площі Ринок давно вже стали одним з невід’ємних символів Львова. Їх шукають туристи, біля них призначають зустрічі, влаштовують фотосесії і рятуються від спеки. Чотири фонтани знаходяться по різних кутах площі, в центрі якої височить Львівська ратуша.

Будувалися фонтани на площі Ринок не з декоративною метою. На 1407 рік в місті вже була розвинена система водопостачання. Тож мав бути досить місткий водороздільний пункт, який зміг би обслуговувати водопроводи. Коли до 18 сторіччя їх кількість досягла шістнадцяти, всі вони стікали у водойму, увінчану статуєю німфи Мелюзіни. Але вже незабаром цього стало недостатньо. Це був тільки початок.

  1. Насправді львівські фонтани – не класичні фонтани в традиційному сенсі цього слова. За своєю суттю це скоріше колодязі. Вода не б’є вгору, а повільно стікає в чашу. Раніше ринкові торговці щодня мили свої товари в фонтані-колодязі. А козаки і мандрівники поїли коней. До сих пір фонтани рятують городян і туристів від літньої спеки.
  2. У 1697 році з іншого боку від Мелюзіни створили ще одну штучну водойму. Її увінчала дерев’яна статуя Нептуна. У 1744 з’явився і третій – нинішній фонтан Діана.
  3. У 1793 році фонтанів стало чотири – по одному на кожен кут Площі Ринок. У кожного з них – восьмигранна чаша, а в центрі – зірки з чорних і червоних каменів з античними статуями.
  4. Автор всіх скульптур – Гартман Вітвер. Він же займався оздобленням будинків Комарницьких, Антоніни Кобервайн і Матіаса Бауера, створив 15 рельєфів античних богів на будівлі друкарні Піллерів і статую Фортуни на вулиці Пекарській.
  5. У ніг Нептуна знаходиться дельфін. Другий такий же супроводжує його дружину Амфітріду. Богиня Діана увінчала фонтан зі своїми двома мисливськими собаками. А герой Адоніс – з собакою і поваленим кабаном.
  6. Амфітріда – одна з нереїд, дочка Нерея і Доріди (Океану і Тефії). Її називали матір’ю нереїд і шанували нарівні з Нептуном. Найчастіше вона зображувалася з ним в одній колісниці з морськими кіньми або тритонами.
  7. Адоніс – коханий Афродіти, відомий своєю неземною красою. Він загинув під час полювання на вепра, і Афродіта ще довго оплакувала і переховувала його тіло. Саме по її волі Адоніс повернувся з підземного царства. У фінікійців він символізує весну – щорічне вмирання і всокресіння природи.
  8. Фонтан – не єдиний Нептун-Посейдон на Площі Ринок. Ще один мчить на морських конях у вигляді барельєфа на будинку №8. Раніше цей будинок належав багатій вірменській сім’ї Бернатович. Але рельєфи прикрасили фасад тільки після кардинальної перебудови в 19 столітті. Автор роботи – скульптор Гаврило Шмайдель, він же – Красуцький.
  9. На свята скульптури фонтанів причепурюють і прикрашають. Наприклад, одягають у вишиванки до Дня незалежності або в футбольну форму до великих матчів.
  10. У фонтана Діани знаходиться одне з культових кафе Львова. Заповзятливі власники так і назвали його «Біля Діани на Ринку». Тепер тут традиційно зустрічаються на каву і на побачення – дуже зручний орієнтир!

Якщо хочете дізнатися ще більше цікавих подробиць і таємниць про Львів, звертайтеся до нас в туристичну компанію «Капітолій» та обирайте екскурсію Львовом! Ми розповімо про найцікавіші пам’ятки перлини України!

Залишіть свій номер телефону і ми зателефонуємо вам у зручний для вас час