м. Львів, пл. Катедральна 2

5 цікавих фактів про Львівську ратушу

5 цікавих фактів про Львівську ратушу

Львівська ратуша – одна з головних міських визначних пам’яток. Це пам’ятник архітектури, який входить до списку спадщини ЮНЕСКО, оглядовий майданчик з захоплюючим видом на околиці, серце міста і просто цікава історична будівля, яку неодноразово реставрували і перебудовували. Думаєте, на цьому все? А от і ні! Ділимося 5 найцікавішими фактами про цю міську пам’ятку.

  1. Сучасна архітектура ратуші довго не подобалася містянам. Будинок побудований в стилі віденського класицизму здавався занадто нудним і прагматичним після старого ренесансного будівлі. Ратушу навіть прозвали димоходом. Але така глобальна перебудова була неминуча. Більш того, вона далеко не перша в історії Львівської ратуші. Згідно з історичними свідченнями, перша кам’яна споруда з дерев’яною баштою датується ще кінцем 14 століття. Вона страждала від пожеж, руйнувань і просто від зовнішніх чинників, так що її неодноразово перебудовували. Був період, коли у вежі навіть була куполоподібна форма. Але її зробили зубчастою після того, як в листопаді 1918 року в неї потрапив бойовий снаряд і спалив верхівку. Архітектори сучасного проекту – Ю. Маркля, Ф. Трешер і А. Вондрашек.
  2. У підземеллях ратуші довгий час були тюремні камери. До речі, для будівництва тієї самої ренесансної версії використовували саме працю ув’язнених. Це був проект архітектора Андрія Бемера з Вроцлава в 1619 році. Крім того, колись перед будівлею стояв стовп покарань, де стратили злочинців. У тому числі – провідника козацько-селянського повстання Івана Підкову.
  3. Ратушу першу з’єднали з телефонним зв’язком. Коли зв’язок тільки з’явився у Львові в 1883 році, саме цю адміністративну будівлю підключили до нього в першу чергу. Звідси можна було зв’язатися в тому числі з пожежною службою.
  4. Львівська ратуша оточена легендами і забобонами, як і більшість культових об’єктів Львова. Наприклад, існує історія про примару в чорній труні. Коли в стінах ратуші працював суд, судді приготували невинну людину до страти. З тих пір варта і співробітники періодично бачили чорну труну. А на справах, по легенді, сам собою з’являвся напис «Пам’ятай». Друге найпопулярніше марновірство – про флюгер з левом, який приносить тривожні вісті. У цієї історії навіть є цілком логічне обгрунтування. Коли флюгер вперше впав в 1672 році, до стін міста підступила турецька армія. А коли він знову звалився в 1704, шведський король Карл XII завоював Львів.
  5. Годинник – така ж самостійна історична пам’ятка, як і будівля ратуші. Вважається, що він був на вежі завжди, тому що згадки зустрічаються ще в 1404 році. Тоді це було хорошим показником благополуччя і забезпеченості міста. Один з годинників в башті в 1557 році розписав львівський художник Августин. Трохи більше, ніж через 15 років, з’явився вже більш хитромудрий механізм з чотирма циферблатами. Зараз ратушу прикрашає годинник виробництва віденської фабрики Вільгельма Штиль. До речі, він важить 2,5 тонни.
Залишіть свій номер телефону і ми зателефонуємо вам у зручний для вас час