м. Львів, пл. Катедральна 2

Астрономічна обсерваторія і метеостанція біля Львова, про яку ви могли не знати

Астрономічна обсерваторія і метеостанція біля Львова, про яку ви могли не знати

Думаєте, вже бачили всі секрети старовинного Львова? А от ми впевнені, що місту досі знайдеться, чим вас здивувати. Сьогодні хочемо розповісти вам про цікаву астрономічну обсерваторію і метеостанцію біля Львова, про яку ви могли не знати. Там проводяться екскурсії з телескопами по зоряному небу за умов сприятливої ​​погоди.

Астрономічна обсерваторія – це науково-дослідний центр Львівського національного університету імені Івана Франка. Вона заснована в далекому 1771 році, і це робить її однією з найстаріших обсерваторій Європи. Основні напрямки досліджень – вивчення Сонця, зірок, галактик і Всесвіту. А також – різноманітні спостереження штучних супутників Землі. Для цього в арсеналі вчених є цілий комплекс телескопів. Науковці проводять освітню та просвітницьку діяльність, включаючи цікаві програми для школярів і просто для ентузіастів.

Створення обсерваторії

Перші астрономічні спостереження у Львові почали проводити в середині 18 століття. З цими подіями тісто пов’язано ім’я Вацлава Ієроніма Сераковського, львівського архієпископа, відомого релігійного діяча і покровителя єзуїтського університету. Йому багато в чому допомагав отець Домінік Лисогірський, який захоплювався спостереженнями за сонячним затемненням за допомогою астрономічних годин, трубки, мікрометра і телескопа Ньютона. Його спостереження фігурують навіть у протоколах Паризької академії.

Саме єзуїтський колегіум намагався отримати у міста дозвіл на розчистку ділянки і будівництво астрономічної обсерваторії. Міська влада погодилася з однією умовою: якщо обсерваторію перестануть використовувати для наукових цілей, її потрібно буде повернути місту. Також єзуїти взяли на себе зобов’язання облаштувати територію навколо і відзначити вхід міським гербом. Дозвіл було отримано в травні 1771 року, і вже незабаром майбутній дослідницький центр був готовий.

Сьогодні обсерваторія входить до реєстру наукових об’єктів національної важливості. Це єдиний в Україні комплекс, який може здійснювати синхронні і високоточні спостереження супутників. На об’єкті проводять дослідження з міжнародних протоколів і програм. Наприклад, лазерна локація супутників в Міжнародній мережі International Laser Ranging Service, спостереження за активними космічними об’єктами для підвищення обороноздатності країни і оптичні спостереження за штучними супутниками і космічним сміттям в рамках вивчення навколоземного космічного простору.

Що відбувається в обсерваторії?

Структура обсерваторії виглядає, ніби з фантастичного роману. Тут працюють відділи фізики Сонця, зірок і галактики, відділ релятивістської астрофізики і космології, а також відділ практичної астрономії та фізики ближнього космосу. Вчені вивчають активні процеси на Сонці та їх прояви, сонячне випромінювання, процеси в атмосфері Сонця, зміни зірок і міжзоряного простору, будову галактики, астрономічне приладобудування, еволюцію багатокомпонентних моделей Всесвіту, природу темної матерії, різні космічні епохи, розташування, поведінку і спостереження супутників, і багато іншого.

Хочете дізнатися ще більше про цікаві куточки і околиці Львова? Звертайтеся до нас в туристичну компанію «Капітолій»!

Залишіть свій номер телефону і ми зателефонуємо вам у зручний для вас час