м. Львів, пл. Ринок 29 пасаж

Костел Ольги і Єлизавети та оглядовий майданчик

Костел Ольги і Єлизавети та оглядовий майданчик

Костел Ольги та Єлизавети – одна з головних визначних пам’яток Львова. Це та сама ефектна неоготична церква, яка знаходиться прямо поблизу залізничного вокзалу.

Храм унікальний своєю архітектурою і стилістикою в цілому. Тут переплітаються елементи французької та північнонімецької готики з романським стилем. Всередині знаходиться величезний 73-трубний орган. Головна скульптурна композиція костелу – розп’яття, відтворене Петром Войтовичем. Оригінальний вівтар, на жаль, не зберігся.

Історія костелу

У костелу Ольги і Єлизавети одна з найромантичніших історій у Львові. У 1903 році, сумуючи за коханою дружиною Сісі, імператор Австро-Угорщини Франц-Йосиф I почав будівництво. Єлизавета була єдиною справжньою і трагічної любов’ю монарха, незважаючи на те, що він прославився любителем красивих жінок. Але в 1898 році його кохана була вбита, і костел-пам’ятник в її честь імператор заклав власноруч.

Храм будували цілих 8 років під керівництвом архітектора Теодора Тальовского. Польський архітектор і художник, випускник архітектурного відділення Львівської Політехніки, був великим шанувальником неоготики. Він навчався у Відні, працював в Кракові і спроектував десятки житлових будинків і костелів. Серед них – костел святої Анни в Скалаті, Тернопільський парафіяльний костел, Скалатський замок, нові крипти Потоцьких, будинки «Під співаючої жабою», «Під ослом», «Під павуком» та інші в Кракові.

Планувалося, що в костел поміститься до 2 тисяч осіб і в ньому буде 1 тисяча сидячих місць. Теодор Тальовский чесно переміг в конкурсі і презентував одразу три різних проекти. В результаті виграв той, який ми бачимо тепер – з трьома гостроверхими вежами зі шпилями і тринавною базилікою. Для фасаду використовували червону цеглу, а для оздоблення – натуральний білий камінь.

Війни і реконструкція

Трохи пізніше в долю костелу втрутилася Перша світова війна, і він переніс перші серйозні випробування на міцність. Дзвони храму переплавили на боєприпаси. Під час польсько-української війни його кілька разів громила артилерія. Потрапивши у вир подій, костел був сильно пошкоджений. А пізніше, в 1939 році, вибух бомби поблизу зачепив і стіни храму.

Після приходу до влади більшовиків, костел закрили, як і багато інших храмів. Сучасну назву він отримав тільки в 1991 році – і став костелом святих Ольги та Єлизавети. У той же час храм передали під управління української католицької церкви. На відновлення пішло багато років – і ось нарешті храм може приймати гостей.

Оглядовий майданчик костелу

Оглядовий майданчик костелу Ольги і Єлизавети – єдиний у Львові, який знаходиться на вежі храму. До 2014 року церкву використовували тільки по її безпосередньому призначенню, але після реставрації храм нарешті відкритий для туристів. У тому числі і його оглядовий майданчик.

Ви можете піднятися на висоту 55 метрів, а найвищий шпиль досягає 90 метрів. Цей майданчик – єдиний оглядовий балкон центрального купола. Піднятися можна безкоштовно з 12 до 17, а при бажанні ви можете залишити символічне пожертвування.

А це ще далеко не все, що можна розповісти про один з найбільш незвичайних соборів Львова! Хочете дізнатися ще більше подробиць? Звертайтеся до нас в туристичну компанію «Капітолій» та обирайте екскурсію Львовом!