м. Львів, пл. Катедральна 2

Личаківське кладовище та його історія

Личаківське кладовище та його історія

Личаківське кладовище недарма вважається одним з найвеличніших некрополів Європи. Засноване воно ще в 16 столітті, хоча деякі джерела стверджують, що перші поховання на території з’явилися за часів епідемії чуми 13 століття. Більш сучасний вигляд воно набуло до 18 століття, коли за вказівкою австрійського імператора Йосифа II заснували чотири заміських цвинтарі. З них до нас дійшло тільки Личаківський.

Найстаріше поховання на території відзначено 1675 роком. Всього в некрополі понад 3000 надгробків, включаючи безліч відомих історичних особистостей і діячів культури. Тут же ховали вчених, політиків, полководців та еліту Королівства Галичина і Лодомерії.

Періодично на території проводяться реставраційні роботи, які з 1991 року жодного разу не припинялися надовго. Старими гробницями 19 століття опікується дирекція музею. Щорічно відновлюють і приводять до належного вигляду сотні занедбаних пам’ятників в аварійному стані.

У 1990 році Личаківський цвинтар офіційно став заповідником. З 1975 року на території не з’являються нові поховання. Хоча бувають винятки: вокаліст «Братів Гадюкіних» Сергій Кузьмінський, журналіст Георгій Гонгадзе, поховання героїв Майдану.

Зараз територія Личаківського кладовища швидше нагадує парк, ніж некрополь. Всюди акуратні доріжки та алеї, велика кількість зелені, пишні крони дерев. Між ними ховаються витончені скульптури, амфори і колони. Тільки склепів на цвинтарі – кілька тисяч, а крім них – цілих 24 каплиці.

Як потрапити на Личаківський цвинтар?

Історико-культурний музей-заповідник працює щодня з 9 ранку до 6 вечора. Влітку – до 8 вечора. Квитки можна придбати прямо на вході разом з дозволом на зйомку. Для гостей діє багато пільг: для військових, ветеранів, інвалідів, співробітників музеїв, сиріт, дошкільнят, учасників ліквідації аварії на ЧАЕС.

У будь-який час і абсолютно безкоштовно за спеціальним пропуском приходять люди, чиї родичі поховані на території. Днем для груп та гостей проводяться екскурсії. Домовитися можна відразу на місці або за попереднім записом. У туристичний сезон краще узгоджувати це заздалегідь.

Особливо атмосферні нічні екскурсії. У Львові регулярно проводяться такі заходи, включаючи нічні дослідження підземель, музеїв та інших визначних пам’яток. Все це – з яскравими театралізованими постановками.

Хто похований на Личаківському кладовищі?

Площа Личаківського некрополя – близько 40 гектарів, на яких розмістилися понад 400 тисяч поховань. Серед них є дивовижні зразки скульптурного та архітектурного мистецтва. В тому числі, роботи видатних українських та європейських майстрів – Генрика Пер’є, Гармана Вітвера, Сергія Литвиненка, Павла Евалтье, Юліана Марковського, братів Шімзерів, Івана Левинського, Євгена Дзиндри та інших.

  • На могилі Івана Франка встановлено унікальний пам’ятник каменяреві авторства Сергія Литвиненка.
  • Захоронення Соломії Крушельницької поблизу прикрашає юний Орфей з арфою – тонка робота Теодозії Бриж.
  • Розкішний пам’ятник німецького скульптора Рудольфа Тіле встановлений на могилі родоначальника нової української літератури Галичини Маркіяна Шашкевича.
  • Унікальна бронзова скульптура Якова Чайки височіє над могилою спортсмена і абсолютного чемпіона світу Віктора Чукаріна.

І це тільки мала частина того, що обов’язково варто побачити під час відвідування некрополя. Плануєте екскурсію на Личаківський цвинтар? Звертайтеся до нас в туристичну компанію «Капітолій»!

Залишіть свій номер телефону і ми зателефонуємо вам у зручний для вас час