м. Львів, пл. Катедральна 2

Що ви не знали про каплицю родини Боїмів у Львові?

Що ви не знали про каплицю родини Боїмів у Львові?

Каплиця Боїмів, яка прикрашає Катедральну площу у Львові – це незвичайний зразок архітектури на межі пізнього ренесансу і північного маньєризму. Подібних будівель більше немає не тільки в Україні, а й по всій Європі.

Це сімейна каплиця, в якій поховано 14 чоловік з родини Боїмів. Побудована вона в 1609-1615 роках, але до сих пір ведуться суперечки щодо імен архітекторів. За однією з основних теорій прообраз каплиці – краківська усипальниця Сигізмунда в замку Вавель, а проектував її Андреас Бемер, який раніше оформляв каплицю Кампіянів. Декором і внутрішнім вмістом імовірно займалися Йоганн Пфіштер і Ганс Шольц.

Трохи фактів:

  • Каплиця Боїмів – єдина збережена пам’ятка, яка залишилася від старовинного кладовища. Саме кладовище існувало до 18 століття.
  • Напис під статуєю Христа говорить: «Перехожий, зупинись і подумай, чи дійсно твої страждання більше, ніж мої».
  • Інтер’єр каплиці датується початком 17 століття. З тих пір дерев’яні різьблені меблі і розписи залишилися майже недоторканими. Замінити довелося тільки центральні двері, але навіть там вдалося залишити недоторканою ковану фурнітуру і декор.
  • А ось перефарбовували будівлю чотири рази. Спочатку зовні і всередині вона була кольоровою.
  • В кінці 18 століття поховання перенесли на львівські цвинтарі. За заповітом Єжи Боїма, ключі від каплиці відійшли катедрі.
  • Головний барельєф будівлі присвячений скорботному Христосу в Гетсиманському саду. Через це каплицю Боїмів також прозвали Огруйцевою. З польської мови це перекладається як «сад».
  • Східні фасади прикрашають портрети сімейства Боїмів з пишними бароковими епітафіями. Північний – барельєф Георгія Змієборця, а західний присвячений пристрастям Господнім.
  • Всі різьблені елементи на фасадах створені, як іконостас. Це створює незвичайний візуальний ефект, ніби капличка вивернута навиворіт.
  • У 1945 році каплицю Боїмів закрили для гостей. Але в 1969 її знову відкрили для відвідувань. Зараз в ній працює філія Львівської картинної галереї.

При своїй архітектурної складності, конструктивно каплиця нагадує типові прикарпатські церкви 17 століття. Це квадратний будинок зі складними восьмигранними конструкціями. Центрична композиція властива архітектурі ренесансу. Стіни поділяють пілястри, а головний купол увінчаний хрестом.

Що ви не знали про каплицю родини Боїмів у Львові?

Хто такі Боїми?

Родоначальник сімейства Боїмів – королівський секретар Єжи Боїм, який прибув на територію Речі Посполитої з Угорщини. Вже незабаром він залишив частину робочих справ і осів у Львові. Тут він обзавівся сім’єю і вписався в коло місцевих багатіїв. Саме в його честь ще кілька поколінь новонароджених хлопчиків Боїмів називали Єжи.

Його спадкоємець, Павло Єжи Боїм став доктором медицини та філософії. По стопах батька, він активно займався політичною і соціальною діяльністю. Але й не залишав лікарську практику. Саме він вже офіційно заповів поховати себе в каплиці, зведеній його батьком.

А щоб не витрачати час на самостійні пошуки і дізнатися ще більше цікавих та захоплюючих фактів про визначні пам’ятки Львова, звертайтеся до нас в туристичну компанію «Капітолій»! Ось Екскурсії Львовом де можна побачити каплицю Боїмів.

Залишіть свій номер телефону і ми зателефонуємо вам у зручний для вас час