м. Львів, пл. Катедральна 2

Те, що ви не знали про Собор святого Юра

Те, що ви не знали про Собор святого Юра

Собор святого Юра – головний греко-католицький собор Львова і невід’ємна частина міського архітектурного комплексу. Знаходиться він на площі Святого Юра, і якщо ви хоч раз були у Львові – ви напевно його бачили.

Собор – діючий, а на його території до сих пір зберігаються унікальні реліквії:

  • Дзвін, яким увінчана дзвіниця, створений за замовленням Дмитра Донського ще в середині 14 століття. Про це свідчать позначки на мідній основі.
  • Чудодійна ікона Божої Матері Теребовлянської датується початком 17 століття. До Львова її перевезли з Тернопільщини, де вона вже встигла прославитися своїм чудотворним впливом. За легендою саме образ Пречистої Діви відводив снаряди від міських стін Теребовля при турецькій облозі в 1670-х роках.
  • У крипті під собором прихована усипальниця митрополита Андрія Шептицького, кардинала Сильвестра Сембратовича та кардинала Мирослава Івана Любачівського. Сюди ж перевезли і поховали кардинала Йосипа Сліпого, згідно з його заповітом. Зберігається в крипті і прах князя Ярослава Осмомисла.

Архітектурні особливості

Комплекс Собору святого Юра складається з декількох об’єктів.

  • Це сам собор в бароковому стилі з західним вівтарем і центральним куполом на чотирьох пілонах.
  • Сюди ж відносяться подвійні парадні ворота з фігурами святих, розроблені Михайлом Філевичем, як символ об’єднання двох церков.
  • Навпроти собору знаходиться прямокутний бароковий палац митрополитів – проект архітектора Клеменса Ксаверія Фесінгера.
  • Нинішню дзвіницю побудували в 1828 році після знесення старої дерев’яної. Чотириярусна конструкція увінчана кардинальським хрестом. Але свій остаточний сучасний вигляд вона надбала в середині 19 століття після реконструкції.
  • До комплексу відноситься сад, що колись представляв собою три тераси, а тепер перепланований в англійському стилі.
  • І останнє – будинки капітулу, спроектовані відразу двома архітекторами: Фесінгером та Єдинцем.

Походження собору

Перші письмові згадки кам’яного православного собору на Святоюрській горі відносяться до 1360-х років. Але є й інша версія дати заснування собору: 1437.

За кілька століть храм атакували, брали в облогу, його постійно ділили православні та католицькі священики. В результаті до першої половини 18 століття грандіозний будинок остаточно застарів та його довелося розібрати.

Але вже в 1744 році на горі заклали фундамент нового греко-католицького собору. Це була ініціатива митрополита Андрія Шептицького, а керували будівництвом архітектори Бернард Меретин та Мартін Урбанек. Весь процес затягнувся на 20 років, а на оформлення інтер’єрів знадобилося ще стільки ж.

Відразу після закінчення будівництва в соборі облаштувалися ченці Василіанського ордену, а пізніше – греко-католицький єпископат.

На початку 20 століття Адам Топольницький розробив перший проект реставрації храму, але втілити його в життя вдалося лише після Першої світової війни. Під час Другої світової і після смерті Андрія Шептицького собор передали до Руської Православної церкви Московського патріархату. Це тривало до 1990 року, поки собор не повернувся в лоно греко-католицької церкви.

У 1996 році пройшла серйозна внутрішня реставрація інтер’єрів. У 1998 році Собор святого Юра разом з усім історичним центром Львова увійшов до списку ЮНЕСКО. У 2001 його вперше відвідав Папа Іоанн Павло ІІ під час візиту в Україну.

Бажаєте більше фактів і турів Львовом? Звертайтеся до нас! Туристична компанія «Капітолій» створена спеціально, щоб ще ближче познайомити вас з легендарним містичним містом.

Залишіть свій номер телефону і ми зателефонуємо вам у зручний для вас час