м. Львів, пл. Катедральна 2

Площа Старий Ринок у Львові. Що про неї відомо?

Площа Старий Ринок у Львові. Що про неї відомо?

Площа Старий Ринок – серце Старого міста Львова. Вона знаходиться в Галицькому районі біля вулиці Богдана Хмельницького. Дістатися можна на трамваях до станції «Вулиця Богдана Хмельницького». Раніше площа називалася Рибною і Нової божниці. Зараз вона входить в список світової спадщини ЮНЕСКО разом з усім історичним центром міста.

Зародження Старого міста

Старе місто – це перший район Львова, з якого він і починався, та довгий час тут і закінчувався. До сих пір це історичний, культурний, політичний і економічний центр. Хоча чіткі межі назвати складно, зазвичай під Старим містом мають на увазі район, обмежений пагорбами.

Історики вважають, що перші поселення на місцевості з’явилися ще в 12 столітті, якраз в районі нинішньої площі Старий Ринок. В середині 13 століття Данило Романович створив навколо місто Львів. До речі, нинішня вулиця Богдана Хмельницького, а колись Волинський шлях – імовірно, найстаріша львівська вулиця.

У майбутньому місто розширювався на південь, і з’явилася нова Ринкова площа. Місто оточували потужні оборонні стіни з валами і ровами, а на заході – русло річки Полтви. На якийсь час Львів застиг в своїх межах – аж до середини 18 століття. Знесення стін почався в 1777 році, і місто стрімко виросло. Зараз на їх місцях знаходяться вулиці Валова, Підвальна, Лесі Українки та проспект Свободи.

Створення Старого Ринку

Ще за правління Данила Галицького нинішній Старий Ринок був центром міського життя. Хоча виглядала площа на ті часи дещо інакше – її змінила перебудова 18 століття. Раніше вона перебувала на місці будинків №1 та №2 по вулиці Пильникарскій і була втричі меншою. Якраз на неї при будівництві орієнтувався фасад храму Івана Хрестителя.

У 1349 Львів завоював польський правитель Казимир ІІІ. Площу винесли за межі фортифікаційних споруд, і вона увійшла в так зване Жовківське передмістя. Проживали тут переважно українці і вірмени, яким заборонили жити в межах міста. В кінці 15 століття Ян І Ольбрахт хотів остаточно відмовитися від Старого Ринку на користь Нового, але Галичина була проти.

Планування і архітектура

Незважаючи на всі перебудови, планування Старого Ринку залишилося середньовічним. Хоча тепер воно переплітається з новобудовами – наприклад, з будівлею банку 2000 року в розі вулиці Богдана Хмельницького. Велика частина забудови поєднує риси класицизму і сецесії – австрійського модерну. Але зустрічаються і риси раннього функціоналізму.

Наприклад, за будинком №1 знаходиться двоповерхова чиншова кам’яниця – колишній прибутковий будинок. Це виражений історизм з характерними декоративними елементами. А ось сусідня кам’яниця прикрашена вже в стилі неоренесанс.

Будинок №3 відомий безліччю імен. За своє існування він мінімум тричі змінив адресу. Нинішня чотириповерхова будівля побудована на місці двох старіших за австрійських часів в стилістиці раціональної сецесії. У різний час тут торгували шкурами, споруджували вугільний склад, ресторан і навіть автобусні каси для приміського сполучення.

На наступній ділянці колись була площа святого Яна, про яку нагадує однойменний храм. Наступна кам’яниця датується 1890 роком. А слідом – ще одна порожня ділянка. Будинок №7 примітний бетонними балконами і трикутним фронтоном.

А це ще далеко не все, що можна розповісти про Старий Ринок у Львові! Цікаво? Тоді звертайтеся до нас в туристичну компанію «Капітолій»!

Залишіть свій номер телефону і ми зателефонуємо вам у зручний для вас час